Okolica

Szlaki

W Bieszczady przede wszystkim przyjeżdża się na wędrówki po górach.
Najważniejsze szlaki w naszej okolicy:
– Otryt (Chatka Socjologa, Trochaniec) – można dojść na piechotę z naszego domu. Idealna trasa na początek wejście tam i zpowrotem zajmuje około 3 godzin.
– Dwernik Kamień – należy podjechać do Nasicznego (około 10 min), trasa troszkę trudniejsza zajmuje około 2,5 godziny.
– Połonina Wetlińska (Chatka Puchatka) – należy podjechać na Przęłęcz Wyżną (około 15 minut), trasa idealna na wejście z dziećmi, trasa zajmuje około 2,5 godziny.
– Połonina Caryńska – należy podjechać do Brzegów Górnych (około 15 minut), trasa zajmuje około 4 godziny.
– Mała, Wielka Rawka i Kremenaros – należy podjechać na Przełęcz Wyżniańską (około 20 minut), długa ale piękna trasa na styk trzech granic zajmuje około 5 godzin.
– Tarnica, Halicz Rozsypaniec – należy podjechać do Wołosatego (około 30 minut), najdłuższa i najbardziej wymagająca trasa na najwyższy szczyty Bieszczadów zajmuje około 7 godzin.

Więcej Szlaków znajdziesz Tutaj.

San

Dziesięć minut spacerem od naszego domu płynie rzeka San, która w naszej okolicy jest raczej płytka, ale są miejsca gdzie sięga nawet do pasa.

W wakacje woda w Sanie potrafi być ciepła jak zupa. W gorące dni nie ma nic lepszego niż usiąść pośród kaskad i pozwolić wodom z tych niewielkich wodospadzików, masować plecy!

Park Gwiezdnego Nieba

Nasze gospodarstwo znajduje na terenie Parku Gwiezdnego Nieba „Bieszczady”. W bezksiężycowe noce, niebo nad naszym domem wygląda bajecznie – niemal zawsze można zobaczyć Drogę Mleczną i całą plejadę gwiazdozbiorów. Polecamy spędzić noc, albo chociaż wieczór na łące – niebo jest przepiękne.

Dla osób, które chcą dowiedzieć się o gwiazdozbiorach trochę więcej – nasi sąsiedzi robią wspaniałe pokazy nieba za pomocą dużych teleskopów, dzięki którym można dokładnie zobaczyć poszczególne gwiazdy czy planety.

Więcej informacji na temat pokazów astronomicznych znajdziesz Tutaj.

Kino Końkret

W sąsiedniej wiosce – Zatwarnicy, znajduje się niezwykle klimatyczne kino studyjne – Końkret (które przy okazji jest wspaniałą kawiarnią). Kino mieści się na terenie dawnego Parku Konnego, a dokładniej w stajni. Do tej pory na ścianach Kina znajdują się ich ogromne podkowy.

Jeśli zbierze się grupa chętnych rezerwujemy salę specjalnie dla naszych goście, na kameralny pokaz filmu. Oczywiście można ją zarezerwować prywatnie, lub po prostu pójść na pokaz zgodny z repertuarem – który znajdziesz Tutaj.

Co w zimę?

Bieszczady rzadko są wybierane jako miejsce do spędzenia ferii zimowych, a to błąd! Niedaleko naszego gospodarstwa (5 minut autem) znajduje się świetny wyciąg dla dzieci i początkujących – Rusinowa Polana. Bardziej zaawansowani będą musieli się wybrać nieco dalej na Gromadzyń, Lawortę, bądź do Wańkowej – gdzie stoki są już naprawdę pokaźnych rozmiarów.

Prócz tego Bieszczady są wspaniałym miejscem do wędrówek na nartach biegowych i skiturach, a tym którzy lepiej czują się na przygotowanych trasach lub chcą wypożyczyć narty polecamy wybrać się do Mucznego – więcej informacji Tutaj.

Zagroda Żubra i Wieża Widokowa w Mucznym

Ciekawym pomysłem na wycieczkę może być udanie się do Pokazowej Zagrody Żubra w Mucznem, w której można zobaczyć całe stado bieszczadzki żubrów.

Żubry oglądać można codziennie w godzinach 9.00 – 19.00, a zwiedzanie jest bezpłatne.

Niedaleko Zagrody, znajduje się też Wieża Widokowa na Jeleniowatym, o wysokości 34 metrów, z której można zobaczyć najwyższe szczyty Bieszczadów i panoramę górnego i dolnego Sanu.

Solina

Jeśli San nie sprosta twoim wymaganiom pływackim lub chcesz wypożyczyć kajak, rowerek lub żaglówkę możesz wybrać się nad Zalew Soliński – czyli największy sztuczny zbiornik wodny w Polsce.

Wokół zalewu Solińskiego znajduje się wiele atrakcji turystycznych – a najważniejszą z nich jest słynna tama, na którą warto się wybrać.

Kolejka Wąskotorowa i Drezyny

Dwie ciekawe atrakcje które łączy jedna rzecz czyli tory dawnej kolei wąskotorowej, to wycieczka Bieszczadzką Kolejką Leśną z Majdanu (niedaleko Cisnej) i dla bardziej aktywnych wyprawa na Drezyny Rowerowe z Ucherzec Mineralnych.

Informacje o kolejce znajdziesz Tutaj, a o drezynach Tutaj.

Szlaki Rowerowe

Prócz wędrówek pieszych i konnych Bieszczady są też świetnym miejscem do jazdy na rowerze – a wokół naszego gospodarstwa można znaleźć wiele interesujących tras.

Przykładowe trasy możesz znaleźć Tutaj.

Szlak Cerkwi

Dla osób ciekawych historii i architektury ciekawym pomysłem może być udanie się na Szlak Architektury Drewnianej – czyli na wędrówkę po pięknych zabytkowych cerkwiach. W naszej najbliższej okolicy znajduje się cerkiew w Chmielu, do której spacerem można przejść z naszego domu w około 20 minut. W każdą niedziele odbywają się w niej msze katolickie.

Trochę dalej znajdują się piękne cerkwie w Smolniku, Michniowcu, Bystrem i Czarnej Górnej do których trzeba pojechać autem.

Więcej o Szlaku Architektury Drewnianej dowiesz się Tutaj.

Hulskie, Krywe, Tworylne…

Jednym z najpiękniejszych miejsc w Bieszczadach jest Rezerwat „Krywe”, w którego skład wchodzą doliny w których niegdyś były trzy wsie: Hulskie, Tworylne i Krywe – gdzie do tej pory można zobaczyć pozostałości po pięknej cerkwi.

Bardzo polecamy spacer po rezerwacie, w którym można poczuć się jak w bajkowej krainie!

Wodospad Szepit

W niewielkiej odległości od naszego gospodarstwa znajduje się Szepit, czyli piękny wodospad na potoku Hylatym, wyprawa do niego to wspaniały pomysł na około godzinny spacer.